Når brakker blir til slott

Vi kan reise rundt om i verden og gjenkjenne en steinerskole med det blotte øye. Det er noe med form og farge som går igjen, og da tenker vi spesielt på laserte rosa vegger og bygninger som har asymmetriske former. Nå er det likevel slik at ikke alle skolene i verden har det sånn. Heldigvis, kanskje? Vår skole er en av disse. Steinerskolen i Ålesund holder hus i moduler som vi leier av et firma. I utgangspunktet hvite, firkantete, symmetriske og kjedelige å se på. Første gang vi gikk inn i bygget etter en hektisk etablerings- og flytteperiode, fikk vi sjokk. Vi tenkte; skal vi drive en steinerskole her?

Skolebygget vårt hadde blendende hvite strievegger og firkantede rom, ja, til og med tavlene var hvite. Kunne vi bli inspirerte, oppmuntret og glade i slike omgivelser? Kunne vi fremme trivsel? Det som holdt oss oppe, var de naturskjønne omgivelsene med flotte trær, skogbunn og sjø og fjell lett tilgjengelig.

Heldigvis har skolen vår et kollegium som bretter opp ermene i enhver situasjon. Det tok en helg og hundre liter maling å forvandle den bleike, hvite skolen til en fargeklatt. Ingen vegger er lasert, ingen former er asymmetriske, men ved hjelp av en matt fargepalett i fargene kobberrosa, gul, gulgrønn, grønn, blågrønn og blå ble skolen et behagelig sted å være. Siden det er et lite bygg bestemte vi oss for at alle fargene skulle matche hverandre, slik at det er lett å mikse rundt på møbler, gardiner og inventar. For hos oss ommøblerer vi forholdsvis ofte, alt etter behov og årstid.

Vi er opptatt av at de visuelle sanseinntrykkene skal være gode. Vi tenker at disse inntrykkene har betydning for måten vi opplever skolehverdagen vår. Vi ønsker å fremme trivsel, arbeidslyst og velvære. Vår erfaring er at det som er velholdt i utgangspunktet, blir tatt bedre vare på og vedlikeholdt. Vi vil at elever, foresatte og lærere skal bry seg om skolen.

Vi har bare flerbruksrom

Plassen er tilmålt og alle våre rom i skolen er flerbruksrom. Det vil si at alle klasserommene har et tema fra kunst- og håndverksundervisningen i tillegg til å være ordinære klasserom. Og alle materialene fra disse fagene oppbevares her. Garn og ull er stablet pent i skap og kurver. Strikkepinner, heklekroker og vevepinner står fint i kopper og glass. Trykksaker og tegnesaker står pent og delikat ordnet, og symaskiner er lett tilgjengelig. Det er ikke langt fra ord til handling på denne måten. Det liker vi godt. På samme måte står musikkinstrumenter i alle rom, og de kan lett tas frem til enhver anledning. Både musikk og kunst og håndverksfaget lever mer med oss i alle fag på denne måten. Grupperommene fungerer som arbeidsrom for lærere og elever kombinert. I tillegg til at det må være lagerrom for skolemateriell og bøker. Vi har funnet løsninger på denne sambruken og er veldig fornøyde med at elever og lærere er så tett på hverandre gjennom skoledagen. Dette har en positiv effekt på det sosiale livet på skolen. Vi har f.eks. ikke hatt alvorlige ordensregelbrudd på ny adresse, og viktigst av alt; både lærere og elever gir uttrykk for trivsel! Vi har ikke lærerrom, men et kjøkken. Dette er det første rommet du møter når du kommer til oss. Der lages det velsmakende skolemat hver dag. Matlukten sprer seg i bygget og det er dagens høydepunkt å få noe godt å spise midt på dagen. Flere bruker gjerne kjøkkenet samtidig, og samlingspunktet i langfriminuttet er kaffemaskinen. Elever og lærere lager kakao, te og kaffe til hverandre.

Bevisste valg

Å holde orden i rom med mye sambruk krever struktur, selvdisiplin og god fantasi. For oss har det vært viktig å variere bruken av møbler. Det må ikke bli for praktisk og institusjonelt, ei heller upraktisk og nostalgisk. En god blanding av nytt og brukt har vært vår løsning som i interiørverdenen ellers. Møblene våre er arvet eller kjøp på forskjellige steder som brukthandlere, butikker som har gått konkurs eller lignende, og lagerhus. Form, kvalitet og funksjonalitet har vært avgjørende for kjøpet. Så har vi pusset opp og malt møblene i farger som matcher alle rom. Vi har adoptert steinerbarnehagenes idé at det skal være hjemmekoselig inne og utenfor skolen. Vi har masse kurver og trekasser som vi bruker på forskjellige måter, som hyller på veggene, som skuffer inne i skap og til oppbevaring generelt. Stablede trekasser har blitt til en mobil malevogn, samling av trykksaker, elevarbeider med mer. Kryssfiner og benkeplater av eik er også gjengangere i skolen, brukt på forskjellige måter som til knaggerekker, oppslagstavler, skrivebord og kjøkkenbenker. Bevisste valg av materialer som går igjen skaper ro og harmoni, og det gir et helhetlig inntrykk.

En steinerskole kan holde hus nesten hvor som helst, bare vi velger å se mulighetene og ikke begrensningene. Her i Ålesund har vi lykkes med å gi liv til bleike, tomme brakker. Med en solid dose innsats og kreativitet har vi forvandlet brakkene til et vakkert og funksjonelt skolebygg – et godt sted å være for alle!

Foto: Silje Nøstdal Storheim

Silje Nøstdal Storheim Og Vibecke SchytteAf Henriette Lund Nielsen